Jak dowiedzieć się, czy jesteś w okresie menopauzy?
Opublikowano 2024-03-24 03:54 przez NordictestGdy lata płodności się kończą, kobiety przechodzą przez to, co nazywamy menopauzą. Jest to proces biologiczny, który może rozpocząć się około 40. roku życia i trwać przez kilka lat. Samą definicją wejścia w okres menopauzy jest brak miesiączki przez 12 miesięcy.
Jak wielu z nas wie, symptomy menopauzy mogą pojawić się znacznie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy bez miesiączki. Wśród naszych testów dla kobiet, które możesz wykonać w domu, znajduje się test menopauzy, który może potwierdzić twoje już istniejące podejrzenia.
Ponadto możesz kontynuować czytanie tego artykułu, w którym przyjrzymy się bliżej temu, jak możesz dowiedzieć się, czy objawy, które doświadczasz, mogą wskazywać, że jesteś w okresie menopauzy.
Kilka wyraźnych objawów menopauzy
Zacznijmy od objawów i znaków, które są oczywistymi wskazówkami, gdy próbujesz dowiedzieć się, czy jesteś w okresie menopauzy. Istnieją pewne bardzo powszechne reakcje na biologiczną zmianę, która następuje, gdy kobieta opuszcza lata płodności.
Wyraźne objawy obejmują:
Nieregularne miesiączki
To coś, co osoby kontrolujące dokładnie swój cykl miesiączkowy natychmiast zauważą. Nagle miesiączka znika na miesiąc, aby potem wrócić. Może to oznaczać dłuższą przerwę między tygodniem, w którym krwawisz, a tygodniem, w którym nie krwawisz, niż wcześniej. Bądź również świadoma zmian, takich jak krwawienie więcej lub mniej.
Jeśli nie jesteś tego pewna, może nadszedł czas, aby uzyskać aplikację i zacząć lepiej śledzić swój cykl. Może to być ogromną pomocą, gdy zdałeś sobie sprawę, że jesteś w okresie menopauzy i chcesz zobaczyć, jak możesz wspomóc organizm podczas miesiąca odpowiednimi działaniami, na przykład zwiększając poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron.
Jeśli stosujesz jakąkolwiek formę leczenia hormonalnego w celu uniknięcia ciąży, musisz jednak zdać sobie sprawę, że może to również na ciebie wpływać. Porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie powinieneś zmienić metody.
Uderzenia gorąca
Uderzenia gorąca oznaczają nagłe uczucie gorąca i pocenie się, lub odwrotnie. Zwłaszcza poty są bardzo częste w okresie menopauzy. Nawet jeśli temperatura jest normalna, odczuwasz to tak, jakby to był gorący letni dzień bez wiatru.
Możesz się tak bardzo pocić w nocy, że musisz używać prześcieradeł w łóżku. Jest to normalne i dość pewny znak, że jesteś w okresie menopauzy. Uderzenia gorąca w nocy mogą również sprawić, że trudno ci zasnąć.
Należy jednak zauważyć, że oczywiście można się pocić z innych powodów. Ważne jest, abyś nie stawiała własnej diagnozy przez Google. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy istnieje powód, by podejrzewać inne problemy zdrowotne, zanim stwierdzisz, że się pocić i marznąć, ponieważ jesteś teraz w okresie menopauzy.
Atrofia błony śluzowej pochwy
To także częste, że kobiety w okresie menopauzy doświadczają atrofii błony śluzowej pochwy. Oznacza to w praktyce, że naturalna wilgoć w pochwie maleje. Odczucie tego może być bardzo nieprzyjemne. Oprócz swędzenia, może być również trudno prowadzić normalne życie seksualne. Może ci się to nie wydawać istotne, ale gdy zdasz sobie sprawę, że unikasz bycia z partnerem, bo to się nie czuje dobrze, warto zwrócić uwagę na ten objaw.
Oczywiście istnieją sposoby radzenia sobie z atrofią błony śluzowej pochwy, ale spróbuj spojrzeć na ogólny obraz tego, co się dzieje. Jeśli podejmujesz działania, które są korzystne dla twoich hormonów, możesz poczuć się lepiej całkowicie naturalnie.
Problemy ze snem
Dla osób, które nigdy nie miały problemów ze snem, bezsenne noce mogą być szokiem. Zaburzenia snu są bardzo częste w okresie menopauzy. Nie tylko dlatego, że być może się pocić w nocy. Może być również trudno zasnąć i ponownie zasnąć, gdy się budzisz.
Zmiany nastroju
Jeśli często słyszysz, że masz dziwne nastroje, a wcześniej tego nie słyszałeś, może to być coś, nad czym warto się zastanowić. Faktem jest, że hormonalne wahania w okresie menopauzy mogą prowadzić do zmian nastroju, a mogą być one gwałtowne. Możesz przejść od bycia wesołym do odczuwania skrajnej niepewności lub irytacji.
Zmniejszona libido
Nie trudno zrozumieć, że masz mniejszą ochotę, gdy jesteś sucha w okolicach intymnych. Tutaj chodzi jednak bardziej o naturalne uczucie. Gdy przestajesz pragnąć być z partnerem, może to być związane z hormonalnymi zmianami w okresie menopauzy.
Zmiany fizyczne
Twój organizm również może zmieniać się w sposób, który cię zaskoczy. Istnieje kilka zmian fizycznych, które mogą być związane z okresem menopauzy, takie jak:
- Przyrost wagi
- Zmiana w rozkładzie tłuszczu
- Cienkie włosy
- Sucha skóra
- Zmniejszenie objętości piersi
Jak uzyskać diagnozę menopauzy?
Symptomy, które tu opisaliśmy, mogą więc wskazywać, że jesteś w okresie menopauzy. Test może potwierdzić to. Ale nie powinnaś sama diagnozować się za pomocą testów domowych i objawów. Ważne jest, abyś otrzymała pomoc od lekarza, który rozumie te symptomy i który może wykluczyć, że nie chodzi o coś innego.
Należy jednak zauważyć, że testy menopauzy nie zawsze są konieczne do postawienia diagnozy. Profesjonalny ginekolog powinien móc zdiagnozować cię na podstawie twojego wieku i objawów.
Jak radzić sobie z dolegliwościami menopauzy?
Wielką zaletą testowania i potwierdzania, że chodzi o menopauzę, jest to, że możesz zacząć robić właściwe rzeczy, aby radzić sobie z dolegliwościami, które doświadczasz. Nawet samo uświadomienie sobie, w którym punkcie cyklu się znajdujesz i który hormon dominuje, nie jest głupie.
Więc bierz swoje symptomy na poważnie i podejmuj działania, aby uzyskać lepszą równowagę. Kilka przykładów tego, co może pomóc, to:
Zmiany stylu życia – Możesz zacząć ćwiczyć, jeść zdrowiej, przestać palić, ograniczyć spożycie kofeiny i więcej. Okresy postu zgodne z twoim cyklem mogą również pomóc.
Terapia hormonalna – Może to działać na niektóre symptomy menopauzy, takie jak atrofia błony śluzowej pochwy.
Alternatywne terapie – Możesz również zastanowić się, jak złagodzić objawy terapiami takimi jak akupunktura, medytacja lub suplementy diety.