• Szybka dostawa
  • Szeroki asortyment
  • Wysyłka: 22 zł

Strach przed ukłuciem igły – Jak ułatwić sobie badania zdrowotne?

Opublikowano 2024-02-13 20:15 przez Nordictest
Strach przed ukłuciem igły – Jak ułatwić sobie badania zdrowotne?

Nie jest wcale rzadkie, że ktoś boi się igieł, a niektórzy doświadczają takiego panicznego strachu, że unikają przeprowadzenia badań zdrowotnych. Jak przezwyciężyć strach przed ukłuciem igły, gdy faktycznie potrzebujesz się zbadać, aby ustalić, czy masz jakąś chorobę czy cierpisz na niedobór witamin i minerałów?

Z obawą przed ukłuciem igły rutynowe badania mogą być niezwykle bolesne, a są także testy wykonywane w domu, które wymagają nakłucia. Strach może sprawić, że zrezygnujesz z regularnych kontroli zdrowia, które mogą być dla ciebie tak ważne. Przyjrzyjmy się alternatywnym możliwościom i strategiom, których można użyć, aby poradzić sobie ze strachem i aby badania były łatwiejsze bez stresu.

Rozważ możliwość testów domowych

Dzisiaj możliwe jest przeprowadzenie testów na wiele różnych chorób i niedoborów w domu. Nie tylko jest to wygodne, żeby przeprowadzić testy na choroby przenoszone drogą płciową w domu, ale dla osób, które odczuwają stres związany z otoczeniem kliniki, testy domowe mogą być fantastycznym rozwiązaniem.

Dzisiaj możesz przetestować się na wszystko, od poziomu cholesterolu po poziomy cukru we krwi za pomocą prostych zestawów. Kiedy musisz pobrać próbkę krwi za pomocą testu domowego, zazwyczaj jest to bardzo mała ilość krwi. Może to być nawet tylko kilka kropel.

Z pomocą prostego nakłucia palca uzyskasz potrzebną ilość. Nie sposób porównać tego z pobraniem krwi do probówki. W ten sposób widzimy, że test domowy może być alternatywą, która wcale nie jest tak przerażająca jak tradycyjne badanie krwi.

Otrzymujesz podwójną korzyść z komfortu w domu oraz możliwość przeprowadzenia testu w sposób anonimowy. Możesz być spokojny i często otrzymywać wynik bezpośrednio do domu. Kiedy wysyłasz próbki do analizy w laboratorium, jest również spokojnie i bezpiecznie, bez konieczności dyskutowania o tym, na jaką chorobę jesteś testowany z różnymi osobami w klinice zdrowia.

Szybki test do użytku domowego bez ukłucia igły

Testy bez ukłucia igły

Zanim przejdziemy do kilku strategii dla osób z fobią igieł, warto zaznaczyć, że istnieje wiele testów, które nie wymagają krwi i ukłucia igły. Być może to, czego potrzebujesz, można przetestować bez użycia igły.

Przykłady testów zdrowotnych, które nie wymagają ukłucia igły:

Test Opis Typowe zastosowania
Test ślinowy Wykorzystuje małą ilość śliny do wykrycia różnych stanów lub infekcji.
Poziomy hormonów, testy genetyczne, testy substancji psychoaktywnych.
Test moczu
Analiza moczu w celu wykrycia chorób, stanów lub używania substancji.
Test ciążowy, testy substancji psychoaktywnych, infekcje dróg moczowych i nerek.
Test oddechowy
Mierzy składniki wydychanego powietrza.
Infekcja H. pylori (powoduje wrzody żołądka), poziomy alkoholu.
Test wymazowy Wykorzystuje wacik do pobierania próbek z gardła, nosa lub innych części ciała.
Angina, grypa, COVID-19, niektóre choroby przenoszone drogą płciową.
Test kału Analiza próbek kału w celu identyfikacji problemów związanych z układem trawiennym, takich jak krew w stolcu.
Testy zdrowia jelit, krew w kale, pasożyty.
Test skrobaczki skórnej
Polega na pobraniu małej próbki komórek skóry do analizy.
Infekcje grzybicze, choroby skórne.
Analiza płynu łzowego
Wykorzystuje niewielką ilość płynu łzowego do przeprowadzenia testów, często za pomocą specjalnych pasków.
Choroby oczu, niektóre choroby układowe.
Transdermalne sensory
Przenośne urządzenia zakładane na skórę do monitorowania stanu zdrowia.
Poziomy cukru we krwi u osób z cukrzycą, częstotliwość akcji serca.


Kilka strategii radzenia sobie z lękiem przed ukłuciem igły

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie sprawę, że musisz nakłuć się, aby uzyskać krew do testu domowego, czy też będziesz musiał/a wykonać tradycyjne badanie krwi igłą w klinice, dobrze jest mieć strategię. Lęk przed igłami można złagodzić za pomocą następujących strategii:

1. Poinformuj osobę przeprowadzającą badanie krwi

Powiedz osobie, która ma pobrać krew, że boisz się igieł. To nic nadzwyczajnego, są pielęgniarki/specjaliści, którzy się tym zajmują. Potrafią przeprowadzić badanie krwi w taki sposób, abyś czuł/a się spokojnie.

Może to oznaczać nałożenie kremu znieczulającego na miejsce nakłucia, abyś nie czuł/a tak bardzo ukłucia, oraz pracę nad relaksacją. Gdy badanie krwi zostanie przeprowadzone krok po kroku w sposób, który dla ciebie jest spokojny, dasz sobie radę!

2. Pracuj nad odwróceniem uwagi

Jeśli ktoś inny ma pobrać krew, masz swobodę w odwróceniu uwagi. To metoda, która działa dobrze dla wielu osób. Możesz słuchać muzyki, grać w gry na telefonie, a może nawet bawić się stresową piłką. Zrób to, co potrzebne, abyś nie skupiał/a się na samym pobieraniu krwi.

Kiedy wykonujesz test z użyciem igły w domu, może to być łatwiejsze, ponieważ jesteś bardzo skoncentrowany/a. Możesz poczuć, że masz kontrolę, a wtedy może to wcale nie być takie nieprzyjemne. Oczywiście wiele zależy od tego, dlaczego uważasz, że badanie krwi jest nieprzyjemne. Lęk przed ukłuciem igły zazwyczaj leczy się terapią poznawczo-behawioralną, ale w niektórych przypadkach może być tak prosto, że dajesz sobie radę dzięki odwróceniu uwagi lub wykonaniu ukłucia samodzielnie.


3. Naucz się technik oddychania

Inną popularną metodą dla osób cierpiących na lęk przed ukłuciem igły są głębokie oddechy lub prowadzone oddychanie. Możesz otrzymać pomoc w tych technikach od personelu medycznego przeprowadzającego test lub na YouTube. Na Spotify znajdziesz również wiele ćwiczeń oddechowych, które możesz mieć pod ręką przed testem.

Dzięki ćwiczeniom oddechowym możesz zmniejszyć lęk, który odczuwasz, jednocześnie uwalniając napięcie fizyczne. Dzięki temu test staje się o wiele łatwiejszy, nawet jeśli nie podoba ci się sytuacja.

4. Użyj kremu znieczulającego

Wspomnieliśmy o tym, i faktycznie istnieje wiele różnych kremów znieczulających, które możesz użyć, aby pobrać krew bez odczuwania bólu od ukłucia igły. Zazwyczaj jest to coś, co pielęgniarka lub lekarz może nałożyć. Ale w niektórych przypadkach możesz otrzymać małą ilość, którą możesz stosować w domu przed testem.

Istnieje dostępny bez recepty krem znieczulający, takie jak Emla, które możesz kupić, jeśli boisz się, że ukłucie igły podczas testu domowego będzie bolesne.

5. Terapia ekspozycji

Jeśli masz głębszy lęk, terapia może być dla ciebie najlepszą drogą. Oprócz terapii poznawczo-behawioralnej możesz przejść przez to, co nazywa się terapią ekspozycji. Jest to forma terapii, która stopniowo wystawia cię na to, czego się boisz. Będzie to kontrolowane, co może pomóc złagodzić twoją niepokój i lęk, a może nawet całkowicie go zniwelować.