• Szybka dostawa
  • Szeroki asortyment
  • Wysyłka: 22 zł

Co ma wspólnego poziom tlenu w Twoim domu z Twoim zdrowiem?

Opublikowano 2024-06-18 18:45 przez Nordictest
Co ma wspólnego poziom tlenu w Twoim domu z Twoim zdrowiem?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jakość powietrza w pomieszczeniach jest bezpośrednio związana ze zdrowiem i poziomem energii. Dziś wiemy, jak ważne jest powietrze wolne od toksyn i substancji, które mogą drażnić i prowadzić do chorób. Jeśli uważasz, że jesteś bezpieczny przed zanieczyszczeniami, ponieważ przebywasz w pomieszczeniach, pomyśl jeszcze raz. Faktem jest, że powietrze w pomieszczeniach może być znacznie gorsze niż powietrze na zewnątrz.

Powietrze w pomieszczeniach może powodować problemy zdrowotne

Jeśli ciągle masz katar lub odczuwasz swędzenie w różnych miejscach na ciele, może to być spowodowane zanieczyszczeniami w Twoim domu. Prosty test alergiczny może pokazać, czy jesteś uczulony na pleśń, co może oznaczać, że nadszedł czas, aby sprawdzić, gdzie znajduje się pleśń. Czy jest w domu, czy w miejscu pracy?

Amerykańska EPA (Environmental Protection Agency) ostrzega, że powietrze w pomieszczeniach może zawierać wiele różnych rodzajów toksyn, które mogą prowadzić do rozwoju alergii lub chorób.

Jeśli używasz testu nasycenia tlenem i uzyskasz gorszy wynik, może to być absolutnie związane z zanieczyszczeniami w powietrzu, którym oddychasz w domu. Toksyny mogą blokować enzymy niezbędne do wchłaniania i wykorzystania tlenu przez organizm.

Dużą różnicą między nowoczesnymi inteligentnymi domami a starszymi domami z przeciągami przez nieszczelne okna i drzwi jest to, że nie dostajemy tyle powietrza z zewnątrz. Jeśli istnieją źródła zanieczyszczeń powietrza, będą one wpływać na nas znacznie bardziej niż w starszych, mniej izolowanych domach.


Przyjrzyjmy się kilku problemom zdrowotnym związanym z złą jakością powietrza w pomieszczeniach:

Alergie i astma – W domach, w których występuje wysokie stężenie pyłków, pleśni, karaluchów i roztoczy, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać alergie oraz astmę.

  • Ekstremalne zmęczenie – Może to być spowodowane zbyt dużą ilością tlenku węgla (CO) w powietrzu w domu. Tlenek węgla uwalnia się z pieców opalanych drewnem, grzejników i niektórych urządzeń. Gaz nie ma koloru ani zapachu, ale kiedy dostaje się do naszego ciała, blokuje przepływ tlenu.
  • Stały katar i duszność – Emisje tlenków azotu z gazu ziemnego i nafty w domu mogą podrażniać błony śluzowe nosa, a także oczy i gardło. Wysokie stężenia tego bezwonnego gazu mogą prowadzić do duszności.
  • Rak płuc – Po paleniu, radon w domu jest drugim najczęstszym powodem raka płuc. Palenie w połączeniu z emisją radonu znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka płuc.
  • Kaszel i wysypka – Może to być spowodowane wysokim stężeniem formaldehydu, który można znaleźć w klejach w meblach, dywanach, sklejce oraz zasłonach. Wdychanie formaldehydu może prowadzić do kaszlu oraz wysypki. Bóle głowy i podrażnienia oczu oraz nosa mogą również być spowodowane ekspozycją na formaldehyd.

Lista może być długa z przykładami chemikaliów często występujących w domach, na przykład w środkach czystości. Narażenie na zbyt wysokie poziomy może powodować problemy zdrowotne, takie jak nudności, bóle głowy i zawroty głowy. Istnieją nawet pestycydy, które mogą powodować raka.

Czy to powietrze w pomieszczeniach czy coś innego?

Biorąc pod uwagę, że zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach może powodować wiele różnych rodzajów objawów i problemów zdrowotnych, łatwo można się pomylić i nie wiedzieć, co jest co. Ale jeśli myślimy o ciągłym katarze, który nie ustępuje, to bardzo prawdopodobne, że chodzi o alergię lub wrażliwość, a nie o wirusa przeziębienia.

Zawsze możesz zamówić test zdrowotny, aby wykluczyć, że chodzi o niedobór witamin lub minerałów, jeśli podejrzewasz, że to problem. Można również przetestować powietrze w pomieszczeniach i podjąć działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Kilka wskazówek, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach:

Popraw wentylację

Wietrzenie jest ważne. Świeże powietrze pochodzi z zewnątrz. To prawda, że może nie być całkowicie czyste, ale zawiera dużo tlenu, którego potrzebujesz. Otwieraj okna i drzwi, kiedy to możliwe, aby korzystać z naturalnej wentylacji.

W kuchniach i łazienkach warto mieć wentylatory wyciągowe. Usuwają one zanieczyszczenia bezpośrednio z pomieszczeń, dzięki czemu nie krążą one dalej w Twoim domu.

Oczyszczacze powietrza

Obecnie jest wiele modeli do wyboru i rzadko żałuje się zakupu oczyszczacza powietrza. Możesz oczyścić powietrze z pyłków, bakterii oraz wirusów za pomocą mocnych modeli. Najlepsze warianty działają na zasadzie filtrów HEPA, które usuwają bardzo małe cząstki, w tym roztocza i dym tytoniowy!

Rozważ także użycie oczyszczaczy powietrza z węglem aktywnym, które mogą usuwać zapachy oraz lotne związki organiczne (VOC). Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów w oczyszczaczach powietrza oraz w innych systemach wentylacyjnych w swoim domu.


Ogranicz źródła zanieczyszczeń

Palenie na balkonie i oszczędne używanie świec zapachowych, otwartego ognia oraz kadzideł może zmniejszyć ilość cząsteczek w powietrzu w pomieszczeniach, które mogą być drażniące i powodować problemy zdrowotne. Powinieneś także rozważyć, jakiego rodzaju środków czystości używasz podczas sprzątania. Aerozole i farby powinny być nietoksyczne i najlepiej bez zapachu, kiedy to możliwe.

Wykorzystaj moc roślin

Jeśli masz rośliny w swoim domu, masz tak naprawdę formę naturalnego oczyszczacza powietrza. Jak skuteczne to jest, można dyskutować, ale istnieją badania, które pokazują, że rośliny mogą wchłaniać pewne zanieczyszczenia. Produkują również tlen i są piękne do oglądania.

Utrzymuj czystość!

Regularne sprzątanie jest również ważne. Jeśli możesz usunąć roztocza znajdujące się w kurzu, zanim osiągną one poziom, który powoduje choroby, to jest to dobre. Harmonogram sprzątania może być pomocny, a czasem może nie być źle skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej, która dotrze do miejsc, których normalnie nie sprzątasz tak często, jak na przykład na szczycie szafek kuchennych.